Waarom zou je vandaag de dag nog een interieurontwerper inhuren?

- 9 februari 2026 door John van Niftrik -

Als je met één druk op de knop een schitterend plaatje kunt genereren met chat GPT, Grok of een andere ai-tool. Bij Tribe geloven we nog steeds dat alles begint met een goed idee en ideeën komen nou eenmaal uit de koker van ontwerpers en niet van ai. Een goed interieur is namelijk veel meer dan alleen een mooi plaatje. Het is altijd een combinatie van een aantal factoren die zorgvuldig op elkaar dienen te worden afgestemd.

Misschien is het goed om kort uit te leggen waar de plaatjes die ai voor je geneerd vandaan komen. Het proces werkt in essentie door het aanleren van patronen uit een immense hoeveelheid afbeeldingen en het omzetten van willekeurige ruis in een samenhangend beeld op basis van jouw tekstbeschrijving (prompt). Wat eruitziet als een ontwerp is eigenlijk niet meer dan een verzameling van beelden van iets wat ooit ergens is gemaakt, gefotografeerd en op het internet terechtgekomen. Je zou kunnen stellen dat ai een gemiddelde maakt van wat populair en in de mode is.  Misschien wat kort door de bocht, maar goed, ik preek hier natuurlijk voor eigen parochie.

Wat je als je als ondernemer juist niet wilt, is een gemiddeld interieur. Je wilt iets dat origineel en onderscheidend is, iets dat speciaal voor jou is bedacht, iets waarmee je opvalt. Niet iets wat op het interieur van de buurman lijkt en misschien wel op hetgeen waar hij het weer vandaan heeft. Bovendien is zo’n gegenereerd plaatje vaak niet helemaal compleet en klopt het nooit precies. ChatGPT weet niet dat op dinsdagavond de harmonie in dezelfde ruimte repeteert als de bridgeclub op woensdagochtend, of dat er 5 dagen carnaval gevierd wordt en het restaurant voor die tijd als café moet kunnen fungeren en er liters bier doorheen gaan. Nuances die we bij Tribe in onze ontwerpen verwerken door aandachtig te luisteren naar onze opdrachtgevers. Of door kritische vragen te stellen en niet zomaar alles voor waar aan te nemen zodra het op papier staat. Hoe precies? Ruim 30 jaar ervaring, 30 jaar vallen en opstaan, experimenteren, proberen, voorleggen en het risico willen lopen dat het soms net even anders moet.

En ja, natuurlijk experimenteren wij met ai, de programmatuur waar we mee werken zit er vol van, maar de ideeën die we hebben komen uit onze eigen koker, we zetten ze eerst gewoon met potlood en pen op papier, soms op de achterkant van een bierviltje, soms een snelle krabbel op een servet. Ideeën zijn het resultaat van jaren ervaring, van reizen, inspirerende gesprekken met collega’s en klanten, een goeie borrel aan de bar, een bezoek aan een expositie of museum, van een strandwandeling, het licht van de ondergaande zon, herfstkleuren in het bos of een glimp van het noorderlicht. En daar kan geen ai tegenop.

Terug Volgende
Waarom zou je vandaag de dag nog een interieurontwerper inhuren?
WhatsApp